کاکتوس استخوان ماهی، گیاهی عالی برای هر خانه‌ای
  • 5 ماه پیش
  • 0
  • 84

کاکتوس استخوان ماهی، گیاهی عالی برای هر خانه‌ای

اگر فردی گیاهی هستید، به احتمال زیاد اخیراً در نمایشگاه گل،  گیاهی با ظاهر عجیب را مشاهده کرده‌اید که این کاکتوس استخوان ماهی است. این گیاه با برگ‌های بلند و زیگزاگی که به طور تصادفی به اطراف پخش می‌شود، یکی از آن گیاهانی هست که از بقیه تمایز زیادی دارد و اگر شکوفا شود، امری دیدنی است. در اینجا گلخانه حیدری، همه چیزهایی که باید در مورد این گیاه خاص و جذاب  بدانید، از جمله نحوه مراقبت از آن و آنچه در صورت گلدهی  انتظار داشت را اشاره خواهد کرد، پس با همراه شوید.

کاکتوس استخوان ماهی چیست و چگونه باید مراقبت شود؟

این کاکتوس نام خود را از شکل صاف زیگزاگ برگ هایش گرفته  که در واقع شبیه استخوان ماهی است و ریشه‌زایی آن‌ها نیز حدود دو تا سه هفته طول می‌کشد. این گیاه آب‌دار و به دلیل توانایی ذخیره آب در برگ‌هایش، شناخته شده است. علاوه بر آن‌که عموماً گیاهانی هستند که نگهداری کمی دارند و هر کسی می‌تواند از آن‌ها مراقبت کند. اما این مراقبت‌ها عبارتند از:

 

این مطلب را نیز از دست ندهید:دکوراسیون کتابخانه، مکانی فرهنگی و آرامش بخش در منزل شما

 

·      مکان:  این گیاه مورد نظر را در جایی که خوب و مرطوب است، باید نگهداری کنید. 

·      نور: در مقابل یک پنجره بزرگ  بهتر است،  قرار گیرد تا   گیاه نور فیلتر شده را دریافت کند. توجه داشته باشید که کاکتوس‌های استخوان ماهی معمولاً در نور غیر مستقیم خورشید رشد می‌کنند، اما می‌توانند چند ساعت نور مستقیم را نیز تحمل کنند.

·      خاک: آن‌ها اساسا در محلی که زهکشی خوبی دارند، به درستی عمل می‌کنند.

·      آب: بین دو آبیاری اجازه دهید تا گیاه کاملا خشک شود. 

·      کود دهی: در فصل رشد، ماهی یک بار به آن کود دهید.

تکثیر کاکتوس استخوان ماهی

کاکتوس‌های استخوان ماهی که به خاطر برگ‌های فوق‌العاده منحصربه‌فردشان محبوب شده‌اند، نه تنها مراقبت از آنها بسیار آسان، بلکه یک گیاه عالی برای تکثیر نیز هستند. مهم نیست گیاه شما چقدر جوان، پیر، بزرگ و یا کوچک باشد، می‌توانید به راحتی آن را ایجاد کنید. در این قسمت گلخانه حیدری به نحوه تکثیر،  توسط قلمه‌های ساقه اشاره خواهد کرد:در ابتدا باید گفت که از تکثیر  این گیاه  در ماه‌های پاییز یا زمستان که وارد دوره خواب خود می‌شود، خودداری و در عوض تکثیر باید در ماه‌های بهار و تابستان انجام شود. 

با استفاده از یک جفت  قیچی تیز یا  هرس، قلمه ها را از گیاه خود بگیرید و طول قلمه‌ها را بین 4 تا 5 اینچ نگه دارید. حال قلمه‌ها را حداقل به مدت 24 ساعت در یک مکان خشک و خنک قرار دهید تا لبه بریده شده روی آن پینه شود. یک ظرف کوچک گلدان را با یک مخلوط گلدانی با زهکشی خوب پر  و خاک را کمی مرطوب کنید.

سپس قلمه‌های پینه بسته را در مخلوط گلدانی که از قبل مرطوب شده،  بکارید و قلمه‌های کاشته شده را در مکانی قرار دهید که نور روشن و غیر مستقیم دریافت کند. حال قلمه‌ها را هر چند روز یکبار به آرامی آبیاری کنید تا از مرطوب ماندن خاک مطمئن شوید. هنگامی که نشانه‌هایی از رشد جدید مشاهده کردید، قلمه‌ها ثابت می‌شوند و مراقبت از کاکتوس استخوان ماهی طبیعی شروع می‌شود.

مشکلات رایج با کاکتوس استخوان ماهی

در هنگام پرورش این گیاه مورد نظر، چند مشکل وجود دارد. یک مسئله این است که گیاه در صورت عدم دریافت نور کافی، دچار اتیولاسیون و یا کشیده شود. این می‌تواند باعث ضعیف شدن ساقه‌ها و در نهایت سقوط گیاه شود. در برخی موارد، گیاه ممکن است به شپشک آرد  آلوده شود که شیره برگ  و ساقه‌ها را می‌مکد و باعث ضعیف شدن گیاه و در نهایت مرگ می‌شود که یکی دیگر از مشکلات محسوب می‌شود.

این مطلب را نیز از دست ندهید : معرفی بهترین گیاهانی که در آب رشد می‌کنند

کاکتوس‌های استخوان ماهی، بسیار  مقاوم هستند. به همین خاطر، می‌توانند در شرایط مختلف رشد کنند. اما به ویژه، برای مکان‌هایی با چند ساعت نور مستقیم خورشید در روز مناسب هستند. اگر این گیاه آپارتمانی  شما در تمام طول روز در یک منطقه آفتاب‌گیر قرار داشته باشد، زنده می‌ماند. با این حال، اگر مکان شما نور کمتری دارد، ممکن است تکمیل نور آن با نور مصنوعی مفید باشد. 

یکی دیگر از مشکلات رایج، رطوبت بیش از حد یا آب باقی‌مانده روی برگ‌ها است که  باعث می‌شود کاکتوس استخوان ماهی شما به لکه‌های قارچی روی برگ آلوده شود. این لکه‌های قهوه‌ای معمولاً کمی برجسته می‌شوند که بیشتر در فضای باز رشد می‌کنند، اما می‌تواند در گیاهان داخلی نیز رخ دهد. 

نتیجه:

اگر به دنبال یک گیاه سرپوشیده کم نگهدار هستید، گلخانه حیدری پیشنهاد می‌دهد یک کاکتوس استخوان ماهی را خریداری کنید. زیرا بسیار مقاوم به خشکی و به عنوان گیاه زینتی نیز استفاده می‌شود.

 

طراحی سایت، پشتیبانی و سئو توسط وصل کلیک
طراحی سایت و سئو سایت پزشکی توسط پرگار وب